Szanowni Państwo,

 

Jako grupa lekarzy specjalistów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji w dziedzinie Rehabilitacji Medycznej, chcieliśmy podkreślić, iż jesteśmy podobnie jak nasi koledzy fizjoterapeuci pełni pasji i zaangażowania w swój zawód, stale podnosząc nasze kwalifikacje i kompetencje, mając na uwadze dobro, jakość leczenia i bezpieczeństwo pacjenta.

Wierzymy w zgodną współpracę z poszanowaniem granic kompetencji zawodu lekarza specjalisty rehabilitacji oraz fizjoterapeuty specjalisty fizjoterapii.

Zwracamy uwagę, że rehabilitacja i fizjoterapia to nie są synonimy, choć często są jako takie przedstawiane. Proces rehabilitacji nakierowany jest na wszystkie problemy pacjenta, zaburzające jego funkcjonowanie, w tym proces diagnostyki medycznej i leczenia, nie tylko fizjoterapię. Według definicji Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, Fizjoterapia to “nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi, opartymi na różnych formach energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka, takich jak ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne”. W skład zespołu rehabilitacyjnego wchodzi: lekarz specjalista rehabilitacji, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog, neuropsycholog, pielęgniarz, dietetyk, pracownik socjalny, doradca zawodowy, ortotyk, pedagog, logopeda, opiekun medyczny, sanitariusz, masażysta, lekarze innych specjalizacji.

Dalece niepokojące są stwierdzenia, że „weryfikacja leczenia musi być podejmowana przez osobę zajmującą się na co dzień chorym a nie przez przedstawiciela grupy lekarskiej”.

Formułowanie takich tez to niebezpieczny precedens, który podważa zasadność roli lekarza w całym systemie opieki zdrowotnej, a nie tylko w rehabilitacji. Tylko lekarz specjalista rehabilitacji ma adekwatne wyszkolenie i kompetencje, aby ocenić i zaadresować wszystkie potencjalne problemy pacjenta i kierować go do pozostałych członków zespołu, zgodnie z aktualnymi potrzebami. Zgodnie z Białą Księgą Rehabilitacji w Europie (2018), we wszystkich krajach Europy to lekarz specjalista rehabilitacji koordynuje pracę zespołu rehabilitacyjnego. Z ww. powodów, w wielospecjalistycznym modelu ochrony zdrowia (a taki model realizowany jest w ramach NFZ), to lekarz specjalista rehabilitacji powinien być centralnym ogniwem, z którego korzysta pacjent, i to on powinien kierować diagnostyką i leczeniem.

Działania zmierzające do pominięcia lekarza rehabilitacji medycznej w procesie rehabilitacji poprzez rozszerzenie kompetencji zawodowych fizjoterapeutów są nieuzasadnione i niosą negatywne skutki dla zdrowia pacjentów, ponieważ mogą wydłużyć czas potrzebny do postawienia prawidłowej diagnozy i zaadresowania obszarów zdrowia.

W konsekwencji nie tylko wydłuża to czas potrzebny do diagnozy, ale także zwiększa koszt leczenia - chociażby o koszty powikłań nieuwzględnionej na czas wielochorobowości.

Jednocześnie, chcemy podkreślić samodzielną rolę fizjoterapeuty jako wolnego zawodu i samodzielnego specjalisty w zakresie swoich kompetencji. Fizjoterapeuta jest członkiem zespołu najlepiej wykwalifikowanym do prowadzenia fizjoterapii. Rzeczywiście, dla części pacjentów taka opieka będzie wystarczającą, jednak to lekarz specjalista rehabilitacji, uwzględniając całokształt zdrowia i chorób pacjenta, ma najlepsze kompetencje do zaordynowania takiego postępowania.

Z wielkim zdziwieniem i sprzeciwem przyjęliśmy żądanie odwołania konsultant krajowej w dziedzinie rehabilitacji medycznej przez środowisko fizjoterapii, która powszechnie działa na rzecz pacjentów oraz wykazuje stałą chęć dialogu z innymi zawodami medycznymi. Wyrażamy pełne poparcie dla stanowiska prezentowanego przez konsultant krajową w dziedzinie Rehabilitacji Medycznej, prof. Małgorzatę Łukowicz i protestujemy przeciwko umniejszaniu roli lekarza specjalisty rehabilitacji w zespole terapeutycznym.

W trosce o dobro pacjentów, doceniając niewątpliwy, wielki wkład zarówno kolegów fizjoterapeutów, ale i innych zawodów zaangażowanych w proces rehabilitacji, domagamy się poszanowania koleżeńskiej współpracy.