27 sierpnia 2019 w Bolonii we Włoszech, dzień przed 15 konferencją Stowarzyszenia na rzecz Postępu Technologii Wspomagających w Europie( Association for the Advancement of Assistive Technology in Europe - AAATE). podczas spotkania wysokiego szczebla, w którym wzięli udział przedstawiciele organizacji międzynarodowych, w tym WHO i Komisji Europejskiej oraz reprezentanci usługodawców i osób z niepełnosprawnością miała miejsce proklamacja Deklaracji Bolońskiej .

Deklaracja Bolońska to krótki, ale inspirujący dokument polityczny wzywającego do działań i wskazującego kierunek zmian mających na celu popularyzację stosowania technologii wspomagających funkcjonowanie u osób niepełnosprawnych (dokument w załączeniu).

Z powodu doniosłości podjętej tematyki dla praktyki w zakresie rehabilitacji Zarząd Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, jak i Prezydent Sekcji Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji Unii Europejskich Lekarzy Specjalistów prof. Mauro Zampolini , oraz Prezydent Europejskiej Rady Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji prof. Maria Gabriella Ceravolo rekomendują nie tylko rozpowszechnienie wiedzy o Deklaracji w środowiskach Państwa praktyki, wykorzystanie w działaniach naukowych, dydaktycznych i społecznych, ale i zachęca do dołączenia do grupy organizacji i osób oficjalnie wyrażających poparcie dla tej inicjatywy.

Kliknij tu, by poprzeć Deklarację Bolońską

Załączniki:
Pobierz plik (The-Bologna-Declaration.pdf)The-Bologna-Declaration.pdf[ ]103 kB